FUE Saç Ekimi

Fue saç ekimi yöntemi , 2002 yılından bu yana uygulanmaya başlamıştır ve çok hızlı aşama katederek günümüzde en ileri saç ekimi yöntemi olarak bütün dünyada çok yaygın olarak  uygulanmaktadır.Mikromotor kullanımından önce  bir seansla 500-600 greft çıkartılabilirken, mikromotor kullanımının yaygınlaşmasıyla  yeterli dönör mevcut ise saçlı deri dışındaki diğer vücut kıllarını kullanarak 10000 ve üzeri greftlere kadar çıkılabilmektedir.

FUE saç ekimi yöntemi aşamaları ;

A) Ön hazırlık, ( saçların traş edilmesi , lokal anestezi )

Saç nakli yaptıran kişiler, ömürlerinde ilk defa böyle bir işleme maruz kalıyorlar dolayısıyla heyecan olması da kacınılmazdır. Saç ekimi öncesinde  0.5 mg ALPBROZOLAM (Xanax tablet) sakinleşmesiiçin yeterli olmaktadır. Traş işleminden önce değişik açılardan ( önden sağ ve soltan tepeden ve donör  bölge )kişinin fotografları alınır. Çekilen fotografların yüksek çözünürlükte ve yeterli ışık ortamında  ıslak ve kuru olarak çekilmesinde fayda vardır.Daha sonra saçlar sıfır numaraya traş edilir.hastanın damaryolu mutlaka açılır. iki kulak arası traş edilecek bölge e işaretlenir ve işaretlenmiş bölge jetokain ( lokal anestetik madde ) ile  uyuşturulur. Anestezi sırasında kişinin ağrı eşiğine bağlı olarak 4-5 dakikalık bir  ağrı süreci olacaktır. Ağrı eşiği kişiden kişiye değişir. Bazıları çok hafif hissederken bazı kişilerde ağrı daha fazla olabliir. Fakat lokal anestezi bitiminden sonra hasta sadece iğne batırma hissini duyar ama ağır ve acı   anestesik ilacın etkisi gecinceye kadar olmaz.

B) Donör bölgeden greftlerin çıkartılması. Lokal anesteziden sonra bu bölge tamamen uyuşmuştur. İki kulak arası bu bölgeden, e manual punch yada mikromotor yardımıyla  foliküler üniteler ( greftler ) tek tek serbestleştirilerek çıkartılır.Her landan eşit miktarda greft cıkartılması gerkir.  Bir santimetrekareye düşen saç yoğunluğunun  ortalama % 30  alınabilir. Kalan %70 lik saç greftleri uzadığında donör  bölgede olumsuz bir görüntü ortaya çıkmaz. Manual punch ile bir seansta ortalama 1000 greft alınabilirken mikromotor ile 2000- 2500 greft rahatlıkla alınabilir.Daha yüksek sayıdaki greftler için operasyonu seanslara bölmek faydalıdır.

C) Greftleri yerleştime işlemi : Saç ekimi yapılacak ön bölge yine lokal anesteziyle uyuşturulur.
saç ekimi için tek tek slitler yardımıyla mikro kanallar açılır ve açılan kanallara saç greftleri tek tek yerleştirilir. Bunun için birkaç teknik vardır .

1 ) Lateral slit tekniği : Jilet benzeri çok ince slitlerle kaç greft ekilecek ise o kadar toplu olarak mikro kanallar açılır. Daha sonrada mikro pensetler ile greftler tek tek yerleştirilir. Sağdan ve snldan aynı anda 2-3 kişi saç ekimi yapabileceği için daha kısa sürede biter.

2) iğne ile saç ekimi tekniği : 18 gauge branül enjektör ucuyla 1 tane delik aılır , bir tane saç kökü yerleştirilir.Daha doğal ve sık bir ekim yapılabilir, fakat bir seansta 800 ile1000 greft nakledilebilir.

3 ) İmplanter pen tekniği : bizim kullandığımı tekniktir.  Daha geniş bilgi için İmplanter Pen Tekniği sayfamızı okuyabilirsiniz.

kalem tekniği
fue saç ekimi
dhi kalem tekniği
saç ekimi fue