Mikromotor Yöntemi

    Mikromotor kullanımıyla  FUE saç ekmi operasyonlarında daha kısa süre de daha yüksek  sayıda greftler elde edilmeye başlanmıştır.2005 öncesine kadar  manuel punch kullanımı ağırlıktaydı. 2005  li yılllardan sonra saç ekiminde mikromotor kullanımı hızlıca artmaya başlamıştır  Böylece daha kısa zamanda işlem biteceği için maliyetlerde de azalma olmuştur.Buda bir oturumda manuel elle alım ile en fazla 800-1000 greft alınabilirken, mikromotor ile 2000 ve üzeri sayıda rahatlıkla ulaşılabilir, günümüzde bir oturumda 4000 – 5000 gibi greft sayılarına ulaşılmıştır. Fakat biz uygulamalarımızda  bir oturumda 2000-2500  arası greften fazlasını doğru bulmuyoruz Greftlerin dışarda bekleme süresi arttıkça,  başarı oranının düşeceği göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca yüksek devirde çalışmaktan dolayı greftlerin ısı hasarına uğraması sonucu greft hasarı kaçınılmazdır.

   Ayrıca mikromotor kullanırken devir hızı çok iyi ayarlanmalıdır.  Çok yüüksek devirlerde hasarlı greft oranı artacaktır. Ayrıca yüksek devirdeki ısıdan dolayı greftlerin zarar görebileceğinide gözardı etmemek gerekir. Uygulamalarımızda genelde 600-800 devirle mikromoturu kullanmaktayız.

    Yüksek devirde ve 1 mm üzeri FUE punch uçlarıyla çalışılırsa greft hasarı oluşması kaçınılmazdır. Genelde 07,5-0,8 mm uçlar idealdir. Gerek mikromotor gerekse  manuel alımda , usulune uygun hareket edilmediğinde hasarlı greft oranı artacaktır. Önemli olanın doğru teknik  uygulamayla iyi bir sonuç alınacağını söyleyebiliriz

mikromotor
manuel fue
micromotor
micromotor yöntemi