Project Description

Sakal Ekimi

FUE yönteminin gelişmesiyle özel alanlara yapılan saç nakli işlemleri hem erkeklerde hem de bayanlarda  oldukça populer hale gelmiştir. Bunlardan biride erkeklere uygulanan  sakal ekimi işlemidir.

Sakal Ekimi :

Sakalsızlık sorunu köselik dediğimiz total sakal yokluğu ve ya da sakalların seyrekliği şeklinde olabilir. Bu durumda FUE  metodunda saçlı bölgeden alınan greftler alıcı bölgeye tek tek nakledilir. Bu işlemde  tercihimiz implanter pen kalem tekniğidir.

Travma, yanık, trafik kazası gibi bir nedene bağlı kısmi sakal yokluğu olabilir. Bu durumda  sakalın yoğun  olduğu bölgelerden alınıp bu alanlara sakal ekimi yapılır. Skar bölgelerine yapılan işlemde greftlerin  tutma oranı düşebilir. Bu operasyonu yaptıracak kişiye baştan açıklanmalıdır.  FUE yönteminin gelişmesiyle saçtan sakala transfer işlemi son yıllarda daha populer hale gelmiştir.
Sakal ekimi işleminde en önemli kriter doğru açılar verebilmek ve nakil yapılacak bölgeye greftleri homojen bir şekilde yerleştirmektir. Çene üstü, çene bölgesi ve çene altı kısmı sakalların açıları çok farklıdır.  Burada açılar sağa sola yukarıya farklılıklar gösterir. Doğallığı sağlayabilmek için kişinin kendi kıllarına uygun yönde açılar açarak operasyonu  yapmak gerekir.Bu açılara uygun yapıldığı taktirde doğal görünüm rahatlıkla oluşturulabilir.Sakal kıllarının  cilt altı derinliği saçlı deriye göre değişkenlik gösterir genelde daha yüzeyseldir. Operasyon esnasında greftleri yerleştirirken bu noktaya dikkat etmek gerekir. İmplanter pen tekniği, ile çok daha başarılı sonuçlar alınmaktadır.Daha doğru açılarla kanaması daha az olan bir işlem türüdür.